Różne definicje Agile Coacha

Od czasu do czasu w mediach społecznościowych pojawiają się żale na „wysyp agile coachów” i przez jakiś czas reagowałem na to wzruszeniem ramion. Ignorowałem narzekania i kompletnie nie wnikałem czy jest w tym coś głębszego. Znam kilka osób, które twardo przeciwstawiają się etykiecie Agile Coach, nawet, gdy są już na tym poziomie zaawansowania w moim rozumieniu tego słowa i konsekwentnie wolą widzieć się (i tytułują się) Scrum Masterem. Aż ostatnio uderzyło mnie to bezpośrednio, gdy w pewnej sytuacji osobiście zbyt późno zorientowałem się, że Agile Coacha definiują różne firmy na tak różne sposoby.

Jakie są możliwe definicje roli Agile Coacha?

Agile Coach to taki Scrum Master w modelu Spotify (Scrum Master, ale nie trzyma się ściśle frameworka). Znam osoby, które robią to dobrze (i je pozdrawiam), ale im bardziej ten model podbija korporacyjne korytarze, tym częściej z tytułem AC spotkamy osoby, które dopiero się uczą tego fachu i robią to bardzo niewprawnie.

Agile Coach to często Scrum Master z już rocznym doświadczeniem, który nadal nie robi nic innego niż scrummasterowanie, ale z tytułem AC brzmi lepiej.

Agile Coach to może być osoba z doświadczeniem, która pracuje z wieloma zespołami, wspierając je (w tym ich Scrum Masterów) w wykorzystaniu metod zwinnych, nie pracując jako SM już w żadnym zespole. Taki Agile Coach może być zatrudniony wewnątrz firmy albo współpracować na zasadzie kontraktu z zewnątrz.

Agile Coachem nazwałbym też kogoś, kto wspiera firmę przy transformacji zwinnej, który pracuje na poziomie wyższego managementu.

Agile Coacha z pierwszej definicji od tego z ostatniej definicji może dzielić nawet dwucyfrowa liczba lat doświadczeń w zwinności. Zakres odpowiedzialności jest kilka rzędów inny. W związku z tym wynagrodzenie za usługi takiej osoby powinno być kilkukrotnie wyższe. Gamoniowate wykonywanie pierwszej wersji psuje robotę tym z końca skali (oczywiście jak we wszystkich innych profesjach). Sam, gdy myślę o tym, kim jestem i co robię, jednak trzymam się swojej definicji Agile Coacha, choć przeraziła mnie refleksja na jak różne sposoby można te słowo rozumieć.

Gdy gdziekolwiek mówię czy piszę o Agile Coachach, mam na myśli osoby z doświadczeniem w zwinności, pracujące w firmie nad transformacją, w tym m.in. pełniące rolę nauczyciela, mentora i coacha dla zespołów i menedżerów startujących z agilem albo pokonujących jakiś kolejny jego etap rozwoju w organizacji. Agile Coach z modelu Spotify to Scrum Master. Zaawansowany stażem Scrum Master to też Scrum Master. A Scrum Master, który pracuje nie tylko ze swoim zespołem, ale też z menedżerami, zmienia organizację, promuje zwinność to również nadal (naprawdę) Scrum Master. Od tego ostatniego przypadku już tylko krok od Agile Coacha – ale dla mnie granicą do przekroczenia, żeby tak się tytułować, jest brak zespołu, w którym pełni się rolę SMa na stałe. I oczywiście nie w każdej firmie jest to niezbędne.

Szkoda, że musiałem coś takiego oczywistego (dla mnie) jak wyżej napisać. I szkoda, że samo operowanie etykietą Agile Coach w definiowaniu tego co robię nie wystarczy, bo budzi zagrożenia kompletnego niezrozumienia u odbiorców moich komunikatów tego, czym się zajmuję. Od dawna mam niechęć do bardziej opisowych etykiet o swojej osobie, ale niestety chyba czas by wyrobić sobie nawyk ich używania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.