Warsztat w Toruniu – Trudne przypadki zespołów scrumowych

Zapraszam na warsztat, jaki poprowadzę na społeczności zwinnej „Agile 4U” w Toruniu 25 lipca o 18:00. Chcę przetestować formułę, która od dłuższego czasu chodzi mi po głowie*, czyli warsztat oparty o case studies z prawdziwych zespołów scrumowych. Życie jest zawsze bogatsze niż teoria ze szkolenia czy książki i chcę zaprosić uczestników do poznania konkretnych wybranych przeze mnie historii. Przerobimy je razem w grupach (zazwyczaj pytaniem będzie „co zrobił(a)byś w takiej sytuacji”) i potem podzielimy się pomysłami rozwiązania. W ciemno zakładam, że oczywiście będzie mnóstwo różnych propozycji, co może być bardzo ciekawą inspiracją nawet dla kogoś, kto już ma trochę doświadczenia.

Wybrałem historie, które zawierają w sobie m.in. trudną współpracę z Product Ownerem, kiepską jakość Product Backlogu, brak dalszej chęci wykorzystywania Scruma wśród developerów i zepsutą atmosferę w zespole z powodu kiepskiej realizacji ostatniego projektu. Nie chcielibyście się znaleźć w takiej sytuacji – ale pewnie lepiej wiedzieć jak z czegoś takiego się wydostać. Po każdym zakończonym kejsie opowiem też, jak w rzeczywistości rozwinęła się sytuacja w danym zespole oraz uogólnimy sobie wnioski wypracowane do bardziej generalnych wytycznych co do możliwych sposobów postępowania.

Zależy mi na feedbacku ze społeczności, ponieważ jeśli przyjęcie będzie korzystne, po usprawnieniach wprowadzę podobny warsztat (rozciągnięty do dłuższego czasu) jako coś, co mogę zaproponować w organizacjach, które już „przecertyfikowały” swoich Scrum Masterów i nie mają już gdzie ich wysłać w ramach działań rozwojowych związanych bezpośrednio ze Scrumem.

* Warsztat chodził mi po głowie od dłuższego czasu, a takie historie jak powyżej lubię wykorzystać na swoich rekrutacjach. Nie ma w nich prostej i oczywistej odpowiedzi, więc zawsze rozmowa zamienia się w ciekawą wymianę doświadczeń i obserwacji nt. praktycznego wykorzystania podejścia zwinnego w firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.